O GRZE

TSUKUYUMI - Full Moon Down to strategiczna gra planszowa, pozbawiona elementów losowych, rzucająca wyzwanie taktycznym umiejętnościom od trzech do pięciu graczy (dostępny jest również dodatek dla dwóch graczy).

Modułowa plansza przedstawia jałowe dno wyschniętego Pacyfiku. Wokół uziemionego księżyca można ułożyć do 40 sześciokątnych płytek obszarów, z których niektóre charakteryzować się będą cechami jak dodatkowe punkty zwycięstwa, blokady przejść, radioaktywność, itp.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa poprzez podbicie i utrzymanie jak największej liczby obszarów.

Sedno gry opiera się na różnorodnych, ale zbalansowanych frakcjach, które walczą o dominację.

Tsukuyumi - plansza

Na początku rozgrywki wybierasz frakcję, która ma unikalne jednostki i zdolności. Nie tylko twój wybór, ale także wybór innych graczy wpłynie na zastosowaną przez Ciebie taktykę. Na jakie umiejętności musisz się przygotować? Czy musisz uzbroić się przeciwko wielu zwinnym jednostkom czy silnym gigantom? Ile jest miejsca na planszy do rozłożenia i w jakiej konfiguracji? Różnorodność frakcji ma duży wpływ na założenia gry, a dostosowanie własnej strategii ma zasadnicze znaczenie. To, co obiecuje zwycięstwo w jednej grze, nie jest bardzo obiecujące w innej. Jako gracz nigdy nie powinieneś polegać wyłącznie na wartościach i umiejętnościach swojej frakcji.

Każda z frakcji ma swoje unikalne zalety - ale jednocześnie musi przeciwstawić się mocnym stronom swoich konkurentów wyrafinowaną strategią.

Oprócz charakterystycznych zdolności, frakcje wnoszą także misje i cele, które mogą zostać osiągnięte w trakcie gry przynosząc dodatkowe punkty zwycięstwa. Chociaż ukończenie misji jest zarezerwowane tylko dla samej frakcji, cele mogą być osiągane przez wszystkich graczy.

Oprócz frakcji wystawionych przez graczy, na polu bitwy znajduje się również nacja sług Tsukuyumi zwanych ONI. Strzegą oni księżyca,  mogą również podbijać pola przyległe. O ruchach ONI decydują gracze, którzy w zależności od fazy gry mogą chwilowo przejąć nad nimi kontrolę.  Jeśli uda się Tobie przejąć księżyc i utrzymać go do końca rundy, otrzymasz również punkt zwycięstwa.

Liczne gry testowe pokazują, jak odmiennie grać można wybraną frakcją w zależności od sytuacji na planszy.

 

Tsukuyumi – Full Moon Down, Made by Felix Mertikat under license from King Racoon Games
Copyright (c) for the Polish edition by Dimundi sp. z o.o., 2020, Wydawnictwo WhatTheFrog